У що не соромно пограти на смартфоні? 20 кращих ігор для Android і iOS
Запевняю вас, є. І мова не тільки про мобільних версіях PUBG , Call of Duty або World of Tanks . Чи не про портах на кшталт The Walking Dead або Hearthstone . І навіть не про героїню минулого року Among Us – їй і так проспівано досить хвалебних од. Сьогодні ми розповімо про дійсно крутих, незвичайних і – в багатьох випадках – ексклюзивних іграх для мобільних платформ.
Blackbar
iOS, Android
З усіх ігор в цій добірці Blackbar найменше схожа на, власне, гру. По суті, це просто набір листів, в яких деякі слова викреслити цензурою – закриті тієї самої чорною смужкою. Весь геймплей тут зводиться до того, щоб вгадати, які саме слова від нас сховали. Причому починається все досить невинно, але поступово історія обростає не найприємнішими деталями і стає вельми похмурою. Цей проект – наочний приклад того, що хорошій грі не потрібна ні графіка, ні музика … та й геймплей, в принципі, теж не особливо потрібен.
А якщо Blackbar доведеться вам до душі, спробуйте Grayout , іншу «гру в слова» від того ж автора. Їй, звичайно, трохи не вистачає витонченого монохромного візуала Blackbar, але оригінальна механіка і непогана історія повністю спокутують цю проблему.
Threes!
iOS, Android
Упевнений, про 2048 чули всі. Так ось: цей несподівано хітовий пазл з’явився не на порожньому місці – він був, по суті, клоном Threes!, Причому вельми безсоромним. В основі цієї гри лежать «п’ятнашки» з числами, які потрібно переміщати по квадратній дошці і комбінувати, тільки спільний знаменник тут не двійка, а трійка. І, на відміну від 2048, написаної 19-річним студентом за пару днів, Threes! пропонує не тільки голу механіку, але ще й трохи легкого гумору, відмінну музику, куди більш доброзичливе ставлення до гравця і забавних персонажів. Ті самі картки з числами, які потрібно складати разом, тут наділені особами, голосами і навіть власними характерами. Начебто дрібниці, але саме вони створюють атмосферу чи не милою головоломки на світлі. Зрештою, в це просто набагато приємніше грати, ніж в холодну і байдужу 2048, так що не проходьте мимо.
Monument Valley
iOS, Android
Дилогія Monument Valley – надзвичайно оригінальні головоломки, причому не тільки за мірками смартфонів. Наше завдання елементарна: знайти шлях в найпростішому лабіринті. Ось тільки просторове сприйняття тут працює зовсім не так, як в тривимірному світі. Візуально рівні Monument Valley – це ожилі роботи Мауріца Ешера, об’єкти на яких ніколи не бувають тим, чим здаються на перший погляд. Але, насправді, це простіше відчути самому, ніж описати.
За настроєм неквапливі творіння Ustwo Games нагадують не те незабутню Journey , не те окремі – самі меланхолійні – розділи з книг про пригоди мумі-тролів. Таємничі мандри мовчазною принцеси Іди або подорож Ро з її маленькою дочкою – це, мабуть, найкращий спосіб вийти з площини … і просто помедитувати вечір на самоті зі смартфоном в руках. Благо гри нескладні і не дуже довгі.
Sky: Children of the Light
iOS, Android
А ця гра не просто схожа на Journey – її створили ті ж автори з thatgamecompany . По суті це і є Journey, нехай навіть в новій обгортці і злегка модифікована під мобільні платформи. Так, це (будь ласка, не потрібно морщитися) онлайн-гра, яку поширюють по моделі free-to-play. Але хіба модель поширення – це головне в іграх? Тим більше, що, запустивши Sky: Children of the Light , ви миттєво забудете про всі мирські умовності. Цей проект взагалі не створений для того, щоб про щось піклуватися. Тут потрібно парити, релаксувати, досліджувати і просто осягати дзен. Тільки не забудьте про навушниках: крихітні динаміки смартфона неодмінно зіпсують все задоволення. «Звук – половина справи», – повідомляє Sky при запуску. Так воно і є.
Forgotten Memories
iOS, Android
Справи у серії Silent Hill йдуть вельми паршиво, і почалося це далеко не вчора. Але поки ми ловимо хоч якісь чутки про можливе продовження, фанати потихеньку створюють свої альтернативи. Forgotten Memories– мабуть, найближча до класичних частин франшизи проект (серед мобільних ігор так вже точно). Тут і сюжет про пошуки зниклої дівчинки, і сеттинг дивною психіатричної клініки поза часом і простором, і кінська доза олдскул, яку на смартфонах нечасто зустрінеш. Скажімо, батарейки в ліхтарику моментально сідають, патрони кінчаються, а для збереження гри потрібно використовувати стародавні комп’ютери з далеко не безлімітними дискетами. Навіть на «легкої» складності тут не стає занадто легко, атмосфера старовинного фільму жахів передана на всі сто, грати цілком можна навіть без геймпада, а закінчується пригода якраз вчасно, щоб не встигнути набриднути.
Hoplite
iOS, Android
Смартфони – ідеальна платформа для маленьких тактичних ігор, яким відточена механіка куди потрібніше, ніж кіношна постановка або реалістична графіка. Hoplite якраз входить в число таких крихітних шедеврів. Її можна назвати сумішшю Hades (однієї з кращих ігор минулого року, до речі) і Into the Breach. Першу подорож гоплита нагадує «рогаликових» основою і сеттінгом давньогрецького пекла, другу – відточеними до дрібниць правилами, які роблять з занурення в безодні гексагонального Тартар справжній чемпіонат по смертельним шахів. Стратегічна прокачування, різноманітність ворогів (до кожного, само собою, потрібен свій підхід) і випадкова генерація рівнів роблять реіграбельность Hoplite практично нескінченної, а короткі сесії дозволяють різати демонів хоч в автобусі, хоч в черзі на щеплення. Додати б сюди ще хоч який-небудь сюжет, і ціни б такій грі не було. Мій особистий фаворит в цій збірці.
Florence
iOS, Android
Florence я вже згадував в торішньому матеріалі про ігри про реалістичні відносини: це коротенька, камерна і зовсім побутова історія одного кохання. Він вона. Знайомство, симпатія, закоханість, яка переростає в повноцінне почуття. Перше побачення, перша сварка. Рутина, що змінює недавнє щастя. Розрив, переживання горя, і, нарешті, прийняття. Сюжет проходиться хвилин за двадцять, але дарує такий спектр почуттів, що зустрічається далеко не в кожному великому пригоді. Прості механіки і зовсім елементарні головоломки ідеально адаптовані під тач-управління і абсолютно не відволікають від головного – емоцій. Все дуже мило, злегка наївно і неймовірно привабливо.
80 Days
iOS, Android
Класичний сюжет «Навколо світу за 80 днів» відомий, мабуть, кожному: Филеас Фогг, Паспарту, нездійсненне парі, скажена гонка через всю земну кулю … У яких тільки форми не поставала одна з кращих історій Жюля Верна, але в 80 Days від студії Inkleвона отримала нове, стімпанковое прочитання. Кругосветка в світі з паровими кіньми, поїздами-батискафами і вугільними літальними апаратами – це щось свіже (хоча гра, насправді, не така вже й нова). За жанром ж це текстовий квест, причому найпростіший, з кількома варіантами відповіді. Але його гідно урізноманітнюють цікавий світ, непогані тексти і додаткові механіки на кшталт вибору маршруту або менеджменту багажу. До слова, Ink – скриптова движок 80 Days – можна безкоштовно використовувати для створення власних текстових пригод.
Oceanhorn
iOS, Android
За великим рахунком серія Oceanhorn – це клон The Legend of Zelda для мобільних телефонів (мова про тривимірної класиці начебто Ocarina of Time або The Wind Waker ). Тут є і платформинг, і компактний, але досить насичений відкритий світ, і гонки на Ховербайк, і управління однопартійцями, і нескладні головоломки, і прокачування, і плавання під вітрилами, і бог знає що ще. Так, реалізовано все на досить примітивному рівні, але аналогів Oceanhorn все одно не знайти. Якщо сумуєте за 3D-класики з PlayStation One або Nintendo 64 , то ні в якому разі не проходьте мимо. Тим більше що перша частина і так була дуже великою і солідною грою, а Oceanhorn 2стала ще дорожче, більше і крутіше попередниці: рольових ігор таких масштабів на смартфонах майже не зустрінеш. На жаль, другий епізод обійшов Android стороною, але зате він є на iPhone , iPad , Apple TV , Mac і Nintendo Switch .
Shinsekai: Into the Depths
iOS
Як і багато інших проектів в цій збірці, Shinsekai: Into the Depths довгий час залишалася ексклюзивом подпісочного сервісу Apple Arcade , потім перебралася на Nintendo Switch, але на Android так і не з’явилася – і, мабуть, не з’явиться. А дуже шкода! Адже це дуже симпатичний і цікавий платформер в сеттинге підводного ретрофутурістіческого постапокаліпсіс.
Гра працює на 3D-движку, але в душі залишається класичної двомірної метроідваніей, причому досить різноманітною. Тут доведеться і стріляти в підводних монстрів, і шукати кисень, і плавати (витрачаючи на реактивне рух все той же дорогоцінний кисень), і будувати, і розгадувати історію обмерзшого світу, єдиним живим мешканцем якого залишився головний герой – мовчазний безіменний водолаз в глухому шоломі … і все це без єдиного слова: Shinsekai обходиться чистим геймплеєм – і робить це блискуче.
Bleak Sword
iOS
Так, souls-like на смартфонах існують. Більш того, в них навіть може бути зручне управління – і без всякого геймпада! Ну ладно, за великим рахунком, така гра поки всього одна: Bleak Sword є майже повний аналог Dark Souls, Тільки виконаний в незвичайній візуальної стилістиці, яка поєднує монохромних плоских персонажів, піксель-арт і маленькі, але все-таки тривимірні арени. Так, головний герой дуже обмежений в можливостях (у нього є тільки перекат, проста і посилена атака), але ці обмеження настільки органічні, що перетворюють гру в справжню тактичну головоломку. І ставки в ній досить високі: монстри не люблять жартувати, померти тут нітрохи не складніше, ніж де-небудь на задвірках Анор Лонда, а кожна смерть позбавляє героя досвіду – зовсім як самі-знаєте-де. Однак якщо відразу ж після загибелі пройти невдале місце з другої спроби, все втрачене повернуть назад. Виходить постійне балансування на грані драйву і фрустрації – вкрай рідкісні і незвичайні відчуття для мобільної гри.
Witcheye
iOS, Android
У Devolver Digital працюють великі фахівці з ретро-ігор: вийди Witcheye років 30 назад, вона зробила б честь і Super NES , і Sega Mega Drive . Хоча, звичайно, справжнє задоволення від неї можна отримати тільки на сенсорному екрані. Справа в тому, що це сайдскроллер, де ми граємо за літаючий відьомський очей. Керувати ним потрібно за допомогою свайпов (вони задають напрямок польоту) і тапов (щоб зупиняти рух). При цьому очей нічим не стріляє, зате відскакує від перешкод. У підсумку виходить комбінація пінг-понгу, більярду та який-небудь Space Shooter . Дуже цікава, потрібно сказати, комбінація.
Так, гра досить довго розгойдується і далеко не відразу викладає всі карти на стіл. Однак варто подолати надмірно легку першу половину, як розумієш: Witcheye куди глибше, ніж здається на перший погляд. Тут знайшлося місце і різноманітним ворогам, і оригінальним босам, і справжньому калейдоскопу ігрових ситуацій – усього, що робить цю гру якщо і не великої, то вже точно оригінальною і гідною уваги.
AI Dungeon
iOS, Android
Найдивніша гра в цій збірці – і, можливо, в світі взагалі. Справа в тому, що AI Dungeon – це текстове пригода, яке для нас повністю придумує штучний інтелект. Чи не текстовий квест, що не текстова RPG, а саме пригода , тому що ніяких правил для ІІ немає. Він створює світ, описує події в ньому, дозволяє нам якось на них реагувати, на підставі наших слів і дій розвиває історію. Ніякої рольової системи, інвентарю, генерації персонажа і взагалі законів. Що прийде в голову електронного Данжі-майстру, то і станеться.
Так, часом ці історії без початку і кінця більше схожі на тексти групи «Нейронна оборона», ніж на виразні сюжети. Іноді у комп’ютерних мізків кульки заходять за ролики. Час від часу оповідач починає видавати шізофазійний марення або просто глючить. Власне кажучи, навіть ніякої особливої мети перед гравцем він поставити не в змозі: наше завдання тут полягає в тому, щоб розважати себе самостійно в будь-якому бажаному сеттинге і за якими завгодно законам. Виходить автоматизована суперпесочніца, яку контролює нейросеть. Ось він, кіберпанк.
Very Little Nightmares
iOS, Android
Ігри з серії Little Nightmares завжди були, може, і не найстрашнішими, але зате надзвичайно симпатичними і атмосферними хоррорами. Формально дилогію для «великих» платформ можна назвати платформер, хоча фактично це, скоріше, головоломки, нехай і в реальному часі. Не дивно, що мобільна версія повністю перейшла в формат пазла, але при цьому не втратила ні в стилі, ні в чарівності, ні в атмосфері.
Сюжетно Very Little Nightmares випереджає історію першої частини, тільки замість підводного Чрева тут моторошний особняк Гніздо, замість виду збоку – мультяшна изометрия, розбита на клітини, а замість Шостий – Дівчинка в жовтому плащі. Розповідати про все це докладно великого сенсу немає – просто знайте, що Very Little Nightmares варто кожного витраченого на неї рубля.
Simulacra
iOS, Android
Найкращий спосіб налякати – перенести кошмар з віртуального світу в реальний. Коли ти сам не впевнений, де кінчається гра і починається життя, перейнятися атмосферою хоррора куди простіше. Simulacra робить це найпростішим чином: підміняє смартфон гравця смартфоном ігрового персонажа. Це звичайний мобільник, знайдений на вулиці: можна залізти в галерею, почитати пошту і навіть поговорити в чатах. Начебто нічого особливого, от тільки зміст фотографій, роликів, листів і діалогів таке, ніби його взяли з якогось Кріпі-тред на анонімному іміджбордах. І адже все це дійсно працює! Але тільки у випадку з мобільною версією: якщо грати на PC, ніякого ефекту занурення не буде, і ви отримаєте просто любительську інді-саморобку, яких в інтернеті мільйони.
Ну а якщо немає бажання платити незрозуміло за що, спробуйте безкоштовний спін-офф під заголовком Pipe Dreams : зрозумієте, чого можна чекати від геймплея. Тут нова історія, смартфон і герої, але суть та ж – хоча атмосфера стала вже швидше комічної, ніж страшною.
Astrologaster
iOS
Саймон Форман – «доктор» астрології, який мешкає в шекспірівської Англії XVI століття. На підставі руху космічних тіл він здатний вилікувати чуму і метеоризм, з’єднати закоханих і навіть знайти зниклий пиріг. Природно, такий талант повинен служити людям! Та ось невдача: талант-то у нього є, а ліцензії немає, тому астрологу загрожує смертна кара. Щоб її уникнути, потрібно допомагати нужденним і збирати відгуки задоволених клієнтів. Всього відвідувачів півтора десятка, і у кожного свої проблеми і своя історія, яка буде розвиватися від сеансу до сеансу. Стражденні будуть приходити, ділитися своїми бідами, а наше завдання – навмання вибрати одне з небесних знамень і сяк-так розтлумачити відвідувачеві його значення. Все це абсолютно безглуздо, але весело – а заради веселощів такі ігри й потрібні. Тим більше, що і виглядає, і звучить Astrologaster вельми на рівні. Тільки приготуйтеся до складного англійського: в монтіпайтоновской балачки тут якраз вся сіль.
Ryan North’s To Be Or Not To Be
iOS, Android
Ще одна гумористична варіація Шекспіра – на цей раз ближче до тексту … але хіба що зовсім небагато. Ця пригода класичного формату choose your own adventure, причому настільки класичного, що у Ryan North’s To Be Or Not To Beє не тільки мобільна або комп’ютерна, а й друкована версія. Однак головне в «книгах-іграх» зовсім не геймплейні механіки (їх тут взагалі може не бути), а, само собою, якість тексту. І ось з ним у проекту точно немає ніяких проблем, адже тут «Гамлет» став не тільки комічним, але ще і нелінійним – і пропонує десятки варіантів розвитку подій. Звичайно, можна пройти гру за принца данського, максимально близько слідуючи джерела. Але набагато веселіше вибрати Гамлета-старшого і померти на першій сторінці … щоб наступного разу зіграти за Офелію і присвятити себе науковим експериментам.
The Sailor’s Dream
iOS
Перший досвід з The Sailor’s Dream нагадує перший досвід з Myst : все дуже красиво, дуже спокійно, дуже повільно. Шведи з Simogo знову зробили абсолютно фантастичну гру з мінімумом технологій, абсолютно неймовірною картинкою і по-справжньому художнім саунд-дизайном. The Sailor’s Dream нічого не вимагає від гравця, нікуди його не жене, не ставить перед ним ніяких конкретних завдань або цілей, не кидає виклик. Ми просто дивимося, просто слухаємо, просто вивчаємо таємничі острівці десь в океані і просто розслабляємося. Ця гра – просто сон моряка. І цього їй цілком достатньо.
A Blind Legend
iOS, Android
Не так давно я писав про те, як, на чому і в що грають люди з інвалідністю. Тоді я згадав A Blind Legend , але в подробиці не вдавався – і дуже даремно, адже вона дійсно хороша. Це той рідкісний випадок, коли в грі взагалі немає ніякої графіки: вся інформація тут виключно звуковий. Хіба що на екрані клубочиться якийсь туман, який освітлюється спалахами під час вдалих атак. Але, що найважливіше, цього цілком достатньо для того, щоб створити захоплюючу фентезійному пригода!
Головний герой – сліпий лицар, який разом з дочкою шукає викрадену дружину. Ніякої оповідач тут не передбачений (крім як для рідкісних спливаючих підказок). Ми сприймаємо все, що відбувається так само, як це робить наш персонаж, тобто на слух – і саунд-дизайн тут один з кращих в історії відеоігор взагалі. Голоси людей, шум вітру, стрекотіння комах – мільйони фонових звуків створюють повну, чітку і яскраву картину того, що відбувається, якої зовсім не потрібно візуальне доповнення. Досить заплющити очі і надіти хороші навушники … якщо ви, звичайно, добре розумієте англійську або французьку. Російської версії у гри зі зрозумілих причин немає.
Framed
iOS, Android
Відеоігри завжди йшли з коміксами рука об руку: згадайте хоч хитовую 16-битку Comix Zone , хоч інтерактивні серіали Telltale Games . На перший погляд Framedі справді віддалено нагадує Comix Zone стилістикою. Тільки візуально це вже не мейнстрімова супергероіка, а, скоріше, нуарний шпигунський трилер, а в плані геймплея – НЕ beat ’em up, а головоломка. Причому по-своєму унікальна – і шикарно працює на тач-скрині. Перед нами розгортається історія, виконана в форматі графічного роману, ось тільки одна біда: панелі в ній переплутані, і ми повинні розставити їх в правильному порядку. Це дозволяє Framed створювати найрізноманітніші ситуації: в ній знайшлося місце і для стелса, і для платформера, і для бойовика. Друга частина, до речі кажучи, виявилася нітрохи не гірше.
Як бачите, за межами Subway Surfers , Homescapes і Candy Crush Saga теж є життя. Смартфони і планшети при всіх своїх обмеженнях здатні подарувати дійсно новий ігровий досвід: спасибі тачскрін, всіляких датчиків і абсолютної портативності. В результаті незвичайних мобільних ігор так багато, що деякі я напевно пропустив. Які з гідних уваги проектів варто згадати в цьому матеріалі? Не соромтеся розповісти в коментарях!